Jak wybrać, zabezpieczyć i dbać o ruchome żaluzje zewnętrzne z drewna do zabudowy tarasów?
Dowiedz się, jak dbać o drewno na ruchome żaluzje zewnętrzne. Marzysz o ruchomych, drewnianych żaluzjach na tarasie i chcesz wiedzieć, co zrobić, żeby jak najdłużej Ci posłużyły? Zapraszamy do lektury!
Zastanawiasz się, czy warto mieć ruchome żaluzje? Jeśli niepowtarzalny wygląd domu, naturalne piękno ogrodu oraz komfort wypoczynku, to coś, na czym ci zależy, odpowiedź brzmi – TAK.
Drewniane żaluzje chronią taras, altanę, wiatę czy balkon przed słońcem, wiatrem i deszczem. Możesz użyć ich do zabudowy altany, pergoli, a nawet balkonu.Nie nagrzewają się jak metal. Nie przepuszczają promieni słonecznych jak poliwęglan czy szkło. Zapewnią miły chłód nawet w upalny dzień. Szczelnie zamykane na płasko pozwolą ci cieszyć się suchą przestrzenią wypoczynkową nawet podczas zacinającego jesiennego deszczu. Wszystko pod warunkiem, że zostaną wykonane z drewna wysokiej jakości i odpowiednio przygotowane przed montażem.
Jaką długość desek wybrać na żaluzje drewniane?
Dla oferowanego przez nas systemu uchwytów do montażu żaluzji drewnianych proponujemy moduły desek długości od 600 do 1200 mm (gotowe zestawy – 1035 mm). Zaprojektowane przez nas rozwiązanie zakłada stosowanie desek nie dłuższych niż 1200 mm. Tylko takie zapewniają bezpieczeństwo montażu oraz użytkowania. Na wizualizacjach w zakładce REALIZACJE możesz zobaczyć, jak wspaniały efekt uzyskujemy przy takich wymiarach.
Jeśli jednak upierasz się przy zastosowaniu dłuższych desek, robisz to na własne ryzyko. Tracisz tym samym gwarancję na nasze produkty.
Jak zabezpieczyć deski do zabudowy ruchomymi żaluzjami ogrodowymi?
Aby optymalnie zabezpieczyć drewno montowanych żaluzji zewnętrznych, wykonaj następujące kroki.
- Po docięciu desek, przeszlifuj je, a następnie oczyść z kurzu. Będą później prezentowały się perfekcyjnie.
- Pomaluj deseczki z każdej z sześciu stron środkiem zabezpieczającym drewno. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
- Dobierz kolor, na który chcesz pomalować swoje żaluzje. Pokryj nim starannie każdą ich stronę. To ważne, by zminimalizować zawilgocenie i zakurzenie.
- Przy montażu ruchomych żaluzji zewnętrznych pamiętaj, by ramy do zabudowy osadzone były w odpowiedniej odległości od ziemi. Chodzi o to, by maksymalnie chronić je przed podmywaniem przez deszcz i długotrwałym kontaktem z wodą.
Jakie wybrać drewno na ruchome żaluzje zewnętrzne do domu i ogrodu?
Do żaluzji drewnianych najczęściej stosuje się drewno sosnowe lub modrzewiowe. Są to gatunki powszechnie występujące w Polsce (sosna stanowi 60% polskiego drzewostanu), więc łatwo dostępne i – w przeciwieństwie do gatunków egzotycznych – relatywnie tanie. Wykorzystuje się je jako materiał konstrukcyjny do budowy domów szkieletowych, domków rekreacyjnych, wiat, altan czy właśnie żaluzji zewnętrznych, ale także mebli. Mimo że przechodzą odpowiedni proces obróbki w tartaku, stając się odporne na insekty, grzyby i pleśń, wymagają okresowej pielęgnacji. Oba łatwo chłoną jednak impregnaty i inne środki zabezpieczające.
Deski sosnowe do montażu żaluzji zewnętrznych
Drewno sosnowe jest sprężyste i dość miękkie, więc łatwe w obróbce. Bez problemu można je piłować, strugać, toczyć, frezować, szlifować. Jednocześnie jest stosunkowo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia dobrą izolację termiczną, szybko schnie i jest chłonne, więc dobrze nasyca się zarówno impregnatem, jak i bejcą. Ponieważ z natury jest drewnem jasnym, łatwo można wybarwiać je na dowolne odcienie. Poza tym ma właściwości antystatyczne, nie zbiera kurzu, więc jest polecane dla alergików. Piękne usłojenie i charakterystyczny zapach wynikający z obecności żywicy sprawiają, że w otoczeniu sosnowych żaluzji zewnętrznych poczujesz się jeszcze bliżej natury. To bardzo dobre drewno na ruchome żaluzje zewnętrzne.
Deski modrzewiowe do montażu żaluzji tarasowych
Drewno modrzewiowe jest lekkie, łatwo się suszy i jest mało kurczliwe, co oznacza, że nie będzie reagować gwałtowną zmianą objętości i kształtu na skrajne warunki atmosferyczne. Jest jaśniejsze od sosnowego, a pozostawione w naturalnym kolorze wolniej żółknie. To użyte do zabudowy zewnętrznej trzeba jednak i zabezpieczyć impregnatem, i pomalować, najlepiej farbą z filtrem UV. Ponieważ deski modrzewiowe są mniej żywiczne od sosnowych, więc jest to jeszcze łatwiejsze. Trwałość drewna modrzewiowego na wolnym powietrzu ocenia się na 70 lat.
Niezależnie od wyboru między drewnem sosnowym a modrzewiowym, najważniejsze, by materiał, czyli drewno na ruchome żaluzje zewnętrzne do zabudowy tarasowej było dobrej jakości. Bez szkodników lub grzybów, dobrze wysuszony. Z jak najmniejszą ilością sęków czy innych skaz.
Jak dbać o zabudowę z drewnianych żaluzji zewnętrznych?
- Podstawowym zaleceniem przy montażu i późniejszym użytkowaniu drewnianych rolet zewnętrznych jest zabezpieczenie ich przed nadmiarową wilgocią. Dlatego jeśli stosujesz je do wydzielenia części tarasowej, zadbaj o prawidłowy odpływ gromadzącej się tam wody, szczelność i drożność rynien.
- Co 3–4 lata drewniane żaluzje musisz poddać konserwacji. By pokryć drewno na ruchome żaluzje zewnętrzne impregnatem, najpierw je wyjmij , by mieć swobodny dostęp do każdej ich powierzchni. Nie jest to ani trudne, ani kłopotliwe, bo dzięki proponowanym przez nas uchwytom są łatwe demontażu
- Zamontowanych drewnianych rolet nie powinieneś dodatkowo obciążać. Stanowią ozdobę samą w sobie, więc nie jest konieczne, np. puszczanie po nich pnączy. Tym bardziej, że te bezpośredni kontakt z roślinnością sprzyja gromadzeniu się wilgoci oraz przyciąga owady i szkodniki drewna.
Skąd wziąć drewno na ruchome żaluzje zewnętrzne z drewna?
Zapraszamy do naszego sklepu www.otwierane.pl. W ofercie mamy zarówno uchwyty do ruchomych żaluzji zewnętrznych polskiego producenta (openupsystem.pl) jak i dopasowane do nich deseczki. Drewno na deseczki pochodzi z zaprzyjaźnionych z nami firm. Starannie dobieramy partnerów biznesowych, by móc zapewnić naszym klientom produkty najwyższej jakości. Reszta jest w Twoich rękach.